Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Atatürk Evi

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında doğduğu ev günümüzde müze olarak işlev görmektedir. Eski adı Islahhane caddesi günümüzdeki adı Apostolou Pavlou caddesi olan caddede Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkede bulunmaktadır. Müze giriş saatleri ve açık olduğu günler hakkında daha fazla bilgi almak için T.C. Selanik Başkonsolosluğu'nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Venedik Locası

Venedik Locası

Resmo Venedik locası 16. yüzyılda ünlü mimar Michel Snamicheli tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Dönemin önemli yapılarından olan binada soyluların toplanma, siyasi ve ekonomik durumları tartıştıkları elit bir yer olmuştur. Osmanlı döneminde yapı camiye çevrilmiştir. 1930 yılında binaya sonradan eklenen minare yıkılıp bina önce müze olarak sonra da önemli eserlerin kopyalarının sergilendiği bir galeriye dönüştürülmüştür.

Neratze (Gazi Hüseyin) Camisi

Neratze (Gazi Hüseyin) Camisi

Neratzes camisi Resmo tarihi kentinin merkezinde bulunmaktadır. 1657 yılına kadar klise olarak kullanılan yapı sonraları Camiye çevrilmiştir. 1890 yılında Yunan mimar G. Daskalakis caminin minare kısmını inşa ettirmiştir. Günümüzde cami müze ve konser yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 2013 itibariyle caminin minaresi restore edilmeye başlanmıştır.

Fortezza

Fortezza

Resmo (Rethimno)'da görülmesi gereken yerlerin de başında gelen Fortezza olarak adlandırılan Venedik kalesi 1500'lü yılların sonlarına doğru Venedikliler tarafından inşa edilmiştir. Kale 1646 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir. Osmanlı döneminde surların içerisi yerleşime açılmış, Girit'in Yunanistan devletine katılmasından sonra suriçine yapılan evler surların dışına taşınmıştır.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar