Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

İmbros Kanyonu

İmbros Kanyonu

Imbros kanyonu 12 km uzunluğunda olup Sfakion köyüne yakın konumdadır. Samaria kanyonuna paralel vaziyettedir. Yürüme patikası 780m yükseklikteki Imbros köyünden başlayıp Kommitades köyünde sona ermektedir. Efsaneye gore eski adı İmbros olan Gökçe adada yaşayan iki kardeş kaybolup bügün imbros olarak adlandırılan köyde ortaya çıkmışlardır.

Samaria Kanyonu

Samaria Kanyonu

Samaria Avrupa kıtasında bulunan en uzun kanyonlardan biridir. Aynı zamanda bir ulusal doğal parklardan biridir. Samaria yürüyüş turu 16 km uzunluğundadır. 1250 m yüksekliğindeki Omalos köyünden başlayıp deniz kıyısındaki Hacı Rumeli köyünde sona ermektedir. Kanyon’da koruma altında olan bölgeye özel kri-kri keçilerine rastlamak mümkündür. Ayrıca bir çok endemik kuş türleri ve bitkilere de ev sahipliği yapmaktadır. Samaria Doğal Parkıyla ilgili önemli bilgiler Park ziyaretçilere 1 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında sabah 7’den saat 15:00’e kadar açık olmaktadır. Saat 15:00’den bün batımına kadar parkın sadece 2 km’lik bölümü ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Park içinde ateş yakmak, kamp kurmak, gecelemek ya da kanyon içindeki pınarlarda yüzmek güvenlik ve parkı korumak amacıyla yasaklanmıştır. Samaria turistler arasında oldukca popular bir yerdir. Girit’in bir çok şehrinden otobüsler Samaria’ya ulaşmaktadır. Ayrıca Samaria’ya özel bir çok turlar bulunmaktadır.

Balos Lagünü ve Gramvusa

Balos Lagünü ve Gramvusa

Gramvusa Hanya’ya bağlı iki ıssız adadan oluşmaktadır. Adalarda yaşayan olmamakla birlikte turistlerin uğrak yerlerindendir. Adacıklardan ilki İmeri Gramvusa olarak adlandırılmakta ve bir Venedik kalesinin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. İmeri Gramvusa’nın kuzeyinde de Agriya Gramvusa (Yaban Gramvusa) yer almaktadır. Gramvusa ile Girit adasının hemen arasındada Balos lagünü bulunmaktadır. Balos lagünü geçmişte korsanlara yataklık yapmış daha öncelerinde de antik şehir Agnion’a ev sahipliği yapmıştır. Balos’ta ayrıca antik Apollo tapınağının kalıntıları bulunmaktadır.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar